Mantra


Definicja mantry

W sztuce AIO poprzez "mantrę" rozumiemy jedno słowo lub sekwencję słów, które (w miarę uniwersalne*) powtarzane w Duszy, bądź w Umyśle, mają dać nam wytchnienie lub wyskok z okowów ego albo poprawić stan naszego samopoczucia, czy też stan naszej zewnętrznej rzeczywistości. *Poprzez stwierdzenie "uniwersalne" rozumiemy tutaj słowo jak najmniej kojarzące się z czymkolwiek - słowo takie, im mniej jest związane z jakimkolwiek przedmiotem, czy znaczeniem (opisem) - tym mantra jest czystsza. Zatem słowa używane jako mantra winny być czyste oraz jak najmniej przywiązane do czegokolwiek.

Słowo lub sekwencja słów, jako mantra, może być wypowiadane lub śpiewane. W momencie śpiewu, skupiamy się, by całość (zarówno słowa, jak i dźwięk śpiewu) płynęły z Serca*, a nie z Umysłu. *Poprzez słowo "Serce" rozumiemy tutaj źródło osadzone w człowieku.

Mantra ma czystszą formę niż afirmacja i nie jest kierunkowa. Ma za zadanie bardziej uwolnić nas i otworzyć na nowe, niż ukierunkować. Gdy stosujemy mantrę, by osiągnąć zamierzony cel, staje się energią płynącą z ego, czyli Umysłu - a zatem staje się afirmacją.

Pochodzenie mantry

Mantra płynie z Duszy, pochodzi z Duszy. Jej źródłem jest Serce (jako źródło osadzone w człowieku) lub Dusza, jako Całość, która płynie do nas przez właśnie to Serce. Nauka duchowości jest czymś, co daje pochodzenie mantrom.

Działanie mantry

Mantra, aby poprawnie zadziałała, musi (podobnie jak afirmacja), współgrać z Umysłem oraz Duszą. Jeśli nie czujemy mantry w Duszy lub Umysł ją neguje, mantra ta (podobnie jak afirmacja) nie zadziała.

Przykład mantry

Przykładem mantry może być wedyjskie słowo "Om" lub dowolne inne słowo, np. "gżegżółka", jeśli jest dla Ciebie czyste, uspokaja Ciebie, czy też podnosi Twoje wibracje, a nie nastraja Cię z góry w żadnym kierunku, pozostawiając Ciebie czystym i otwartym na Wszystko.

Mantrą może stać się również dowolna piosenka, odtwarzana, czy też śpiewana wokół przez cały dzień.

Więcej o mantrze

Poniżej znajduje się lista artykułów, w których poruszany jest wątek mantry. Pamiętaj - aby zobaczyć wszystkie artykuły związane z definicją mantry, należy się zalogować.

 

  • Medytacja

    Medytacja w różnych społecznościach definiowana jest różnie. Dla jednych jest to siedzenie w bezruchu z zamkniętymi oczyma oraz zachowanie stanu, w którym nie ma myśli (bądź pozostajemy poza tymi myślami - pozostajemy tzw. "obserwatorem"). Dla innych społeczności medytacją jest siedzenie w ciszy i bezruchu oraz powtarzanie mantr - często ściśle wybranych i dokładnie sprecyzowanych według znaczeń oraz skutków jakie dana mantra ma osobie medytującej przynieść. Jeszcze inne społeczności uczą

    ...