Świadomość


Definicja świadomości

Świadomość to inaczej obecność. W sztuce AIO rozróżniamy dwa typy świadomości - świadomość wewnętrzną oraz świadomość zewnętrzną.

Więcej o świadomości

Poniżej znajduje się lista artykułów, w których poruszany jest wątek świadomości. Pamiętaj - aby zobaczyć wszystkie artykuły związane z definicją świadomości, należy się zalogować.

 

 • Lustro

  "Lustro Rzeczywistości"

  W niniejszym artykule rozważamy kwestię "lustra", rozumianego jako odpowiedź z rzeczywistości mówiąca nam coś o nas samych. Czym jest to owo "lustro"? Jak je zdefiniować i czy zawsze możemy na nie liczyć? Czy lustro zawsze powie nam prawdę o nas samych, czy może jest po prostu skrzywionym obrazem płynącym z rzeczywistości? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.

 • Medytacja

  Medytacja w różnych społecznościach definiowana jest różnie. Dla jednych jest to siedzenie w bezruchu z zamkniętymi oczyma oraz zachowanie stanu, w którym nie ma myśli (bądź pozostajemy poza tymi myślami - pozostajemy tzw. "obserwatorem"). Dla innych społeczności medytacją jest siedzenie w ciszy i bezruchu oraz powtarzanie mantr - często ściśle wybranych i dokładnie sprecyzowanych według znaczeń oraz skutków jakie dana mantra ma osobie medytującej przynieść. Jeszcze inne społeczności uczą

  ...
 • Znaki

  "Znaki prawdziwe, a znaki nieprawdziwe"

  Znak rozumiany jest najczęściej jako informacja (zwrotna, bądź pierwotna) z otaczającej nas rzeczywistości. Znakiem może być wypowiedziane przez kogoś słowo lub doświadczenie czegoś zewnętrznego wobec nas w rzeczywistości - muzyka, obraz, dźwięk, wydarzenie. Rzadziej jako znak odbierane przez ludzi jest doświadczenie wewnętrzne, czyli nasze myśli, słowa, emocje, czy uczucia, które w AIO również interpretujemy jako znaki. W AIO znaki

  ...