Umysł


Definicja Umysłu

W sztuce AIO, Umysł jest jedną z trzech składowych naszej istoty, jako człowieka - pozostałe dwa elementy to Ciało oraz Dusza. W symbolu AIO - Umysł odpowiada literze "I". Jest inteligencją emocjonalną. Odpowiada za rozsądek oraz decyzje podejmowane co do wyboru.

W Umyśle mamy kilka struktur, z których jedną jest ego, działające na zasadach podobnych do podświadomości. Inną (większą) częścią Umysłu jest świadomość - miejsce m.in. obecności oraz prawdziwego doświadczania rzeczywistości relatywnej.

Opis Umysłu

Jak napisaliśmy wyżej, w symbolu AIO to właśnie litera "I" symbolizuje Umysł, i jako ta litera jest jotą - najmniejszą literę alfabetu greckiego. Umysł jest niefizyczny - jest energią, która jest nierzeczywista (w sensie nienamacalna). W istocie ludzkiej, nazywanej człowiekiem, Umysł jest narzędziem tworzenia, interpretatorem i magnesem. Litera "I" symbolizująca Umysł wskazuje kierunek przepływu energii w człowieku - z dołu do góry poprzez wszystkie czakry. W sztuce AIO jesteśmy zatem istotami inteligentnymi i wspieramy mądrość. W języku angielskim Litera "I" oznacza "intelligence", co oznacza inteligencję (pojętność), a także "intellect" - po polsku: intelekt. Inteligencję właśnie, jak napisaliśmy wyżej, rozumiemy tutaj również jako inteligencję emocjonalną - opartą przede wszystkim na zdrowiu umysłowym (psychicznym). Dbamy zatem o to, by zachować zdrowy stan Umysłu. W AIO Umysł to przede wszystkim poznawanie oraz odkrywanie (zarówno siebie, jak i tego co na zewnątrz), a także dające rozwój i mające dobre, zdrowe oraz pozytywne znaczenie - zdobywanie i osiąganie.

Znaczenie Umysłu

W zakresach wiedzy i nauki, mając na względzie Umysł, opieramy się na psychologii. W przedmiocie tworzenia to właśnie myśl, słowo, wiara i wiedza odpowiadają Umysłowi. Gdy planujemy jakiekolwiek przedsięwzięcie, do Umysłu należy wybór przedstawianych możliwości - zarówno tych z otaczającej nas rzeczywistości, jak i również tych płynących z naszej Duszy (naszego serca, intuicji). Wśród energii odwzorowaniem Umysłu jest siła, nacisk i charyzma. Doświadczając siebie jako "Ja", Umysłem jest ego oraz świadomość. Podążając ścieżką życia, ścieżką rozwoju oraz ścieżką kariery zawodowej, Umysł to cały nurt tej ścieżki, cała droga oraz to wszystko, co w jej środku. W rozumieniu czasu, Umysł jest teraźniejszością i wszystkim tym, co jest teraz, a w przestrzeni - wszystkim tym, co jest tutaj. Jako istnienie Umysł jest niczym. Natomiast w relacjach interpersonalnych Umysł to "Ja" - i w liczbie mnogiej "My".

W słowie CUD, którym jest człowiek, Umysł jest środkową literą "U". Gdy całość wszechświata przedstawiana jest jako Alfa i Omega, Umysł to litera "i", która łączy Alfę i Omegę (Całość). Natomiast w rozumieniu Całości jako All in One, gdyż Wszyscy jesteśmy Jednym, a także Wszystko jest zwarte w Jednym - Umysł to scalające wewnątrz "in", które łączy Wszystkich, Wszystko i Jedno. Pokazuje to zatem jak bardzo istotny oraz ważny jest Umysł. Bez połączenia Umysłu nie byłoby, ani jednego, ani drugiego. Nie byłoby ani Ciała, ani Duszy, nie byłoby ani Alfy, ani Omegi, a także nie było ani Wszystkiego i Wszystkiego, ani Jednego. Jeśli zatem Umysł przestałby istnieć, przestałoby istnieć Ciało i przestałaby istnieć Dusza; przestałoby istnieć Wszystko oraz Wszyscy i przestałoby istnieć Jedno; przestałaby istnieć Alfa i przestałaby istnieć Omega, które rozpadłyby się w nicość nie posiadając połączenia. A to właśnie dlatego, iż Umysł jest interpretatorem. Jest niezbędny, by cokolwiek powstało w jakiejkolwiek relacji, czy opozycji, które dają właśnie możliwość powstawaniu. Umysł jest zatem niezbędny nie tylko w rozwoju osobistym, czy też zawodowym, lecz również, a nawet przede wszystkim - w rozwoju duchowym.

Więcej o Umyśle

Poniżej znajduje się lista artykułów, w których poruszany jest wątek Umysłu. Pamiętaj - aby zobaczyć wszystkie artykuły związane z definicją Umysłu, należy się zalogować.

 

 • Depresja

  Depresja jest początkowym stanem oświecenia. To normalne, iż nic Ci się nie chce. Społeczeństwo, w którym funkcjonujemy nie wspiera Ciebie. Zauważasz to. Społeczeństwo jednak nie pozwala się Tobie również wyłamać. Nadal próbuje utrzymać Ciebie w sztywnych, narzuconych ramach.

 • Lustro

  "Lustro Rzeczywistości"

  W niniejszym artykule rozważamy kwestię "lustra", rozumianego jako odpowiedź z rzeczywistości mówiąca nam coś o nas samych. Czym jest to owo "lustro"? Jak je zdefiniować i czy zawsze możemy na nie liczyć? Czy lustro zawsze powie nam prawdę o nas samych, czy może jest po prostu skrzywionym obrazem płynącym z rzeczywistości? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.

 • Medytacja

  Medytacja w różnych społecznościach definiowana jest różnie. Dla jednych jest to siedzenie w bezruchu z zamkniętymi oczyma oraz zachowanie stanu, w którym nie ma myśli (bądź pozostajemy poza tymi myślami - pozostajemy tzw. "obserwatorem"). Dla innych społeczności medytacją jest siedzenie w ciszy i bezruchu oraz powtarzanie mantr - często ściśle wybranych i dokładnie sprecyzowanych według znaczeń oraz skutków jakie dana mantra ma osobie medytującej przynieść. Jeszcze inne społeczności uczą

  ...
 • Rozwój osobisty

  "Rozwój osobisty to rozwój zewnętrzny"

  Rozwój osobisty jest tym, co w sztuce AIO nazywamy rozwojem zewnętrznym. Odpowiednikiem rozwoju osobistego jest Umysł oraz psychologia.

  Rozwój osobisty związany jest głównie z relacjami, w tym przede wszystkim relacjami interpersonalnymi - rodzina, znajomi, przyjaciele, partner/partnerka, a także poszerzaniem umiejętności praktycznych.

 • Znaki

  "Znaki prawdziwe, a znaki nieprawdziwe"

  Znak rozumiany jest najczęściej jako informacja (zwrotna, bądź pierwotna) z otaczającej nas rzeczywistości. Znakiem może być wypowiedziane przez kogoś słowo lub doświadczenie czegoś zewnętrznego wobec nas w rzeczywistości - muzyka, obraz, dźwięk, wydarzenie. Rzadziej jako znak odbierane przez ludzi jest doświadczenie wewnętrzne, czyli nasze myśli, słowa, emocje, czy uczucia, które w AIO również interpretujemy jako znaki. W AIO znaki

  ...